Informace o mateřské škole

Mateřská škola se nachází v centru města Liberce v krásné klasicistní vile, která je přizpůsobena chodu a provozu mateřské školy. Interiér budovy dětem navozuje příjemné domácí bydlení, kde se mohou cítit jako doma u maminky.

K tomu přizpůsobujeme i styl a charakter vzdělávání, kterým se snažíme o vytvoření rodinného prostředí.

Prostory mateřské školy jsou vyhovující. Každá třída má svou hernu a třídu – prostor se stolečky, navíc je na každém patře velká hala, kterou mohou děti využívat ke svým hrám, na cvičení i k relaxaci pokud po obědě nespí. V každém podlaží je nově vybudované sociální zařízení a v suterénu je WC i pro pobyt venku.

Školní jídelna má vlastní kuchyni, kterou obhospodařuje jedna paní kuchařka a jídelnu, kde se děti během dne střídají při stolování. Šatny pro děti i personál jsou vybudované v suterénu z bývalého sklepení. Šatny jsou po celkové rekonstrukci a dětem byly zakoupeny nové šatní bloky. Každé dítě má k dispozici svůj prostor na převlékání, tašku na odkládání náhradního oblečení a košíček na věci, které si obléká na pobyt venku. Rodiče prosíme, aby udržovali ve skříňkách a osobních věcech dětí pořádek.

Součástí suterénu jsou i sklepní prostory a plynová kotelna. Mateřská škola je opatřena bezpečnostním zařízením a kamerovým systémem, který monitoruje šatní prostory, které jsou mimo dohled personálu mateřské školy. Od jara 2015 máme nainstalován bezpečnostní dveřní systém, který chrání prostory mateřské školy před nezvanými hosty. U dveří jsou zvonky, kde si zazvoníte na příslušnou třídu, kam chodí Vaše dítě a p. učitelka Vás uvidí na monitoru umístěném ve třídě a dveře Vám elektronicky otevře. Je zde i možnost komunikace přes domovní telefon, pokud osobu dožadující se vstupu nepozná, aby se mohla identifikovat.

V přízemí mateřské školy je třída běžného typu, společná jídelna, nádherná vstupní hala s vyřezávaným obložením. Najdete zde i kancelář vedoucí stravování a denní místnost pro personál s kuchyňskou linkou a kuchyň. Ta je vybavena novým konvektomatem pro přípravu jídel.

V 1. patře jsou dvě speciální třídy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Obě třídy jsou nově vymalovány a po celkové rekonstrukci v nich byly položeny nové koberce a do tříd PVC. Třídy mají i nové dekorace, které prostory oživily a už vypadají, že jsou určeny dětem. Je zde i prostorný centrální sklad pomůcek a schodiště do 2. patra, kde jsou půdní prostory, které slouží pouze k uskladnění sezónních pomůcek.

Součástí mateřské školy je i školní zahrada, která prošla celkovou rekonstrukcí a je vybavena novými bezpečnými herními prvky a novými dopadovými plochami pod herními prvky. Pískoviště je kryto novou krycí plachtou, doplněno novým pískem a ošetřeno desinfekčním prostředkem, aby splňovalo veškeré hygienické normy pro hry dětí. Nad pískovištěm je umístěna sluneční slona. Podél celé zahrady jsou vzrostlé stromy, které dětem nabízejí stín v případě slunných dní a poskytují jim tolik potřebná zákoutí pro jejich hry. Tyto stromy byly prořezány, aby spodní větve nebyly příčinou zranění a nebezpečné pro děti a jejich hry. Některé byly na podzim odstraněny pro svou nebezpečnost nebo jejich špatný zdravotní stav.  Mírný svah je nově využíván se skluzavkou k dětským hrám. Na hřišti je umístěna velká vzduchová trampolína, která má u dětí velkou oblibu. Byl vybudován nový prostor pro hry, kde byla navezena zemina a plocha byla zatravněna. Tento prostor může být využíván pro míčové hry. Zahradu využíváme nejen pro pobyt dětí venku, ale i pro společné akce dětí a rodičů nebo k akcím, které dětem ve školce zajišťujeme, k těmto účelům jsme zakoupili nové dětské sedací sety.

Za finanční pomoci zřizovatele jsme na zahradě MŠ vybudovali venkovní třídu? V případě pěkného počasí přesouváme všechny výchovně vzdělávací aktivity ven a děti zde mohou pracovat, tvořit, zkoumat a objevovat svět zase z jiného úhlu pohledu.

Mateřská škola, Liberec, Matoušova 468/12, příspěvková organizace